Press "Enter" to skip to content

Czytanie książek, a inne sposoby wykorzystania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z popularnych sposobów na wykorzystywanie wolnego czasu. Obecnie czytanie jest stopniowo wypierane przez używanie nowoczesnych technologii, głównie komputerów i sieci WWW. Książki nadal jednak zachowały spore grono odbiorców. Można to zaobserwować przykładowo w oparciu o obserwacje jak wiele jest osób czytających w autobusach, pociągach i innych pojazdach tego rodzaju. Czytanie jest rozrywką w znaczeniu tradycyjnym, poza zwykłej czynności odczytywania wymaga od odbiorcy również rozumienia i włączenia fantazji. Tym różni się przykładowo od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje myślenia. Poza tym poprzez lekturę poszerza się zasób słownictwa, a czytelnik jest zaznajomiony z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim jest książka. Z tej przyczyny ludziom poznającym języki obce często zaleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ poznają oni nowe zwroty. Szczególnie polecane jest czytanie pozycji, które już się zna, co ułatwi poznawanie treści.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi.

Jeżeli zaciekawił Cię omawiany wątek, to oceń (https://www.alpaki.pl/alpaki-jako-biznes,3) inne równie ciekawe strony, które posiadają nie mniej absorbujące informacje.

Wybory lekturowe zależą bowiem od preferencji określonego czytelnika, a każda osoba ten gust ma inny. wybory powinno się więc przeprowadzać na zasadzie prób i błędów. Po znalezieniu ciekawej i dopasowanej do gustu książce można przykładowo sięgnąć po pozostałe książki danego autora.

Kliknij ten odsyłacz i zobacz w treści (http://latkowski.pl/pl/oferta/) zamieszczony tam artykuł. Są w nim uzupełniające materiały. One też prezentują tę kwestię.

W późniejszym okresie można natomiast zapoznać się z innymi książkami w obrębie tego samego gatunku. W ten sposób zwiększa się szanse na odszukanie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i trudny do zliczenia, każdy więc jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Interesujące propozycje można znaleźć tutaj –

Czytelnictwo w Polsce

Niestety ostatnio obserwuje się w kraju znaczny spadek stopnia czytelnictwa. Z najnowszych badań wynika, że tylko około jednej trzeciej obywateli Polski czyta książkę w ciągu całego roku. Istnieje jednak także stała grupa ludzi, którzy czytają lektury często i systematycznie i w ciągu roku czytają ich więcej niż 6. Na dzień dzisiejszy wiele ludzi przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to także powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają także dzieci, często ze względu na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*