Press "Enter" to skip to content

Czytanie książek, a inne sposoby wykorzystania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z popularnych sposobów na wykorzystywanie wolnego czasu. Obecnie czytanie jest stopniowo wypierane przez używanie nowoczesnych technologii, głównie komputerów i sieci WWW. Książki nadal jednak zachowały spore grono odbiorców. Można to zaobserwować przykładowo w oparciu o obserwacje jak wiele jest osób czytających w autobusach, pociągach i innych pojazdach tego rodzaju. Czytanie jest rozrywką w znaczeniu tradycyjnym, poza zwykłej czynności odczytywania wymaga od odbiorcy również rozumienia i włączenia fantazji. Tym różni się przykładowo od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje myślenia. Poza tym poprzez lekturę poszerza się zasób słownictwa, a czytelnik jest zaznajomiony z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim jest książka. Z tej przyczyny ludziom poznającym języki obce często zaleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ poznają oni nowe zwroty. Szczególnie polecane jest czytanie pozycji, które już się zna, co ułatwi poznawanie treści.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi.

Jeżeli zaciekawił Cię omawiany wątek, to oceń (https://www.alpaki.pl/alpaki-jako-biznes,3) inne równie ciekawe strony, które posiadają nie mniej absorbujące informacje.

Wybory lekturowe zależą bowiem od preferencji określonego czytelnika, a każda osoba ten gust ma inny. wybory powinno się więc przeprowadzać na zasadzie prób i błędów. Po znalezieniu ciekawej i dopasowanej do gustu książce można przykładowo sięgnąć po pozostałe książki danego autora. W późniejszym okresie można natomiast zapoznać się z innymi książkami w obrębie tego samego gatunku. W ten sposób zwiększa się szanse na odszukanie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i trudny do zliczenia, każdy więc jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Interesujące propozycje można znaleźć tutaj –

Czytelnictwo w Polsce

Niestety ostatnio obserwuje się w kraju znaczny spadek stopnia czytelnictwa. Z najnowszych badań wynika, że tylko około jednej trzeciej obywateli Polski czyta książkę w ciągu całego roku. Istnieje jednak także stała grupa ludzi, którzy czytają lektury często i systematycznie i w ciągu roku czytają ich więcej niż 6. Na dzień dzisiejszy wiele ludzi przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to także powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają także dzieci, często ze względu na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.

Comments are closed.