Press "Enter" to skip to content

Lekarz neurolog jako specjalista wskazany w przypadku leczenia chorób połączonych z układem nerwowym

Neurologia to dziedzina medycyny zajmujący się chorobami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną również neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się przede wszystkim chorobami, których podstawą jest proces osłabiający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się przeważnie schorzeniami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie działania mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy. Dużo chorób jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Wpisując w wyszukiwarkę frazę neurolog, Warszawa, znajduje się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne przeważnie mają dramatyczny bieg, szczególnie jeśli dotykają ośrodków kontrolujących podstawowe funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech). Mogą się rozwijać jako schorzenia pierwotne lub być powikłaniem następnej choroby np. miażdżycy lub cukrzycy, które mogą się odbić na odpowiednim funkcjonowaniu mózgu.

Diagnostyka schorzeń układu nerwowego oparta jest na wywiadach i ogromnie szczegółowym badaniu podmiotowym, ogląd budowy ciała, zbadanie głowy, nóg i rąk, tułowia, ocenienie czucia, chodu, mowy itp., które jest istotą diagnozy i przeprowadzenie

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

dalszych badań.

Podczas wizyty neurolog zbiera wiadomości od pacjenta. Niektóre części z wywiadu mogą wskazać na przyczynę (etiologię) schorzenia pacjenta.Następnie neurolog robi badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach dobrego neurologa, bo umożliwia wykrycie, która część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Niezwykle często badanie zezwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, których nie da się wykryć innymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie zawiera badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), badanie kończyn górnych jak i dolnych, łącznie ze stopami oraz zbadanie tułowia. Badania neurologiczne są badaniami bardzo długotrwałymi. Neurolog np. neurolog (zobacz również konsultacje neurologiczne warszawa) warszawski zleca też ogólne badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa wypada przygotować najnowsze wyniki badań ogólnych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać ze sobą ważną dotychczasową dokumentację medyczną, sporządzić listę wszystkich używanych lekarstw zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz leków ziołowych. Po badaniu ustalany jest dalszy plan postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Comments are closed.