Press "Enter" to skip to content

Nie bój się niesienia pierwszej pomocy

Życie ludzkie jest najważniejszą wartością , dlatego kompetencje związane z jego ratowaniem są w dzisiejszym świecie konieczne. Od zarania dziejów ludzie mają do czynienia z przykrymi w skutkach wydarzeniami, które zazwyczaj łączą się z czyimś dramatem – utratą życia, zdrowia lub majątku.

Kompetencje związane z jego ratowaniem są istotne zwłaszcza dzisiaj, kiedy tak bardzo wzrosła liczba ludności, kiedy po drogach podróżuje coraz więcej aut. Najczęstsze zdarzenia, to wypadki komunikacyjne w ruchu drogowym . Wypadek autobusu, przewożący czterdziestu podróżnych, może stanowić kłopot. W takich sytuacjach trzeba zorganizować odpowiednią liczbę ekip ratowniczych, zagwarantować przewiezienie najciężej poszkodowanych do najbliższych szpitali celem zapewnienia im właściwej opieki.

Z tego powodu o efektywności działań w miejscu zdarzenia decyduje szybkość i trafność podejmowania decyzji oraz umiejętność zastosowania obecnego na miejscu zdarzenia zespołu i aparatury. W momencie wezwania grupy ratowniczej, udają się oni na miejsce zdarzenia, zabierając ze sobą walizkę lekarską a także nosze. Nosze medyczne to sprzęt w rodzaju łóżka przygotowanego do przewożenia chorego lub rannego w pozycji leżącej. Nosze jako sprzęt ratowniczy jest podstawowym wyposażeniem karetek pogotowia, oraz lotniczego transportu ratowniczego. Dzisiejsze nosze medyczne są lekkie i bardzo praktyczne – .

Otwórz serwis! Tam znajdziesz ciekawe wiadomości na ten temat, opisane w tekście.

Są łatwe w czyszczeniu oraz w utrzymaniu w dobrym stanie. Ponadto takie nosze medyczne wyposażone są także w wysuwaną podstawkę z kółkami do bezpieczniejszego i łatwiejszego przewozu.

Sporo zespołów medycznych na świecie a także w kraju, jest wyposażonych w tzw. zestawy segregacyjne. Zawartość pakietów segregacyjnych jest uzależniona od wielu elementów. Wynika ona zazwyczaj ze specyfiki systemu ratowniczego i kompetencji ratowników mających używać wyposażenia. Pakiet segregacyjny może być reorganizowany o dodatkowe wyposażenie, np. rurki ustno-gardłowe, nożyczki, ciśnieniomierz nadgarstkowy (przykład na ) czy nóż ratowniczy. Pakiety segregacyjne pomagają personelowi medycznemu, zarządzanie medyczną stroną działań ratowniczych, pozwalają oznaczyć ratowników odpowiedzialnych za wyznaczone części działań. Zestawy segregacyjne powinny być na stanie ambulansów, jednostek Państwowej Straży Pożarnej a także zespołów ratowniczych ochraniających lotniska czy imprezy masowe.

Comments are closed.